Орлови скали – скално светилище, пазещо мистериите на Източните Родопи

Какво представляват трапецовидните ниши в скалите?

Трапецовидните ниши са едни от най-характерните за територията на България древни скални издълбавания, разпространени най-вече в Източните Родопи. От някои археолози те се приемат като погребални съоръжения на тракийските племена през ранната Желязна епоха.
Височината на Орловите скали достига до 25 метра. На недостъпни места в скалите са изсечени трапецовидни ниши, от които сега са запазени 97. Броят на нишите е бил 100, но понастоящем 3 броя са разрушени. Най-голям е броят на нишите откъм западната страна на скалите – общо 55.
На турски език комплексът се нарича „Кузгун кая“, което на български се превежда като „Гарванов камък“. В някои от нишите се забелязват гарвани, които са свили гнезда. Защо скалите се наричат „орлови“ обаче не е ясно.
Как се стига до Орлови скали?

Пътят е асфалтиран, но тесен. Навигацията в Google maps ви казва, че сте пристигнали малко по-рано от крайната точка. Продължете до края на пътя. С кола се стига до началото на екопътеките, които водят до скалите. На място има информационна табела. Входната такса е 2 лв. за възрастни и 1 лв. за студенти.
2 екопътеки водят до Орловите скали
Има по-дълъг маршрут, който се нарича „Пътека на ардинската поезия“. Той представлява изкачване, а после спускане до скалите. По цялата екопътека има табели със стихове на различни автори от Ардино. Маршрутът отнема едва 15 минути и е изключително приятен.

Вторият маршрут е кратка пътека, която води направо към скалите. Отнема около 5 минути, но не е толкова живописен.
За мен най-добрия вариант е да се качите по по-дългия маршрут и да слезете по краткия. Така ще сте видели цялата местност за оптимално време.
Легенди и теории за възникването на Орловите скали

Съществуват различни легенди за създаването на Орловите скали, които обаче и до днес не са потвърдени.
Според някои нишите са били погребални съоръжения, в които са се поставяли урни с пепелта на покойниците.
Друга теория определя нишите като портал между света на живите и този на мъртвите.
Трето предположение пък отхвърля възможността скалните ниши край Ардино да са се използвали като некропол, тъй като са труднодостъпни за извършването на подобни ритуали. Предполага се, че в тях са се поставяли свещени предмети на определени дни, свързани с космогоничен обред.
Заради мистичността на мястото и многото неизвестни, сред местите се разказа легенда за змей, който живее под скалите и пази тайно съкровище.
Ако тази статия Ви е била полезна, запишете се за бюлетина на блога, за да получавате информация директно на вашия имейл. 🙂
Природни забележителности Родопите Bulgaria bulgarianontheroad ардино забележителности как се стига орлови скали работно време такса orlovi skali travel
1 Comment Вашият коментар ›