Баните – райско кътче в сърцето на Родопите

banite, rhodopes mountains, bulgaria, България, Баните, Родопите
Село Баните

Община Баните е разположена в североизточната част на Смолянска област и заема част от централния дял на Средните Родопи. Намира се на 262 километра от София и 106 километра от Пловдив. Територията на общината е 313 кв.км, с надморска височина в границата от 450 до 2001 м. Климатът се характеризира с умерено прохладно лято и умерено студена, слънчева зима. Препоръчвам ви да не се доверявате на прогнозата и винаги да си имате малко по-дебели дрехи за всеки случай, защото макар и да не е разположено много високо, през нощта е доста хладно.

Село Баните е известно с наличието на лековита минерална вода. Температурата ѝ при извиране е 43°C и се твърди, че е уникална по състав за страната ни. В центъра на самото село е открит минерален извор, който датира още от римската епоха. На място има балнеосанаториален комплекс, който привлича нуждаещи се от рехабилитация родни и чуждестранни туристи.

На 5 и 6 май ежегодно се провежда „Празник на община Баните и минералната вода“. А през лятото почти всеки уикенд има фолклорна програма и различни забавления, организирани за местните и туристите.

Забележителности около Баните

Освен прекрасни условия за балнеолечение в Баните има и много красиви места, които си струва да посетите.

Най-високата точка в общината е връх „Свобода“, където Момчил войвода и Енихан баба събират десетки туристи. Освен на чист въздух и спокойствие, там може да се насладите на страхотна гледка и семеен пикник.

Наскоро реновирана и освежена е и „Загражденската екопътека„. Тя е кръгова и е дълга 13 километра. Отличава се с най-голям брой съоръжения за преминаване на трудни участъци. Има редица мостчета, чудни речни пейзажи и водопади, на които можете да се насладите.

Маркирани са и редица пешеходни туристически маршрути – Давидково – хижа „Свобода“, Гълъбово – „Дяволския мост”, Баните – „Самотното дърво“.

На 6 километра от Баните се намира Римският мост, изграден над река Малка Арда, който се намира в края на едноименното село. Той е напълно използваем и наподобява Дяволският мост, който е изграден над река Арда.

От центъра на селото може да поемете и към местността Самотното дърво, от която се разкрива чудесна панорамна гледка. Заслужава си да бъде видяна!

Оряховските водопади” пък е най-новата екопътека в община Баните. Началото ѝ започва под църквата в с. Баните. Там ще намерите указателна табела с посока, както и синьо-бяла маркировка. Преходът е лек и приятен, подходящ за малки и големи.

Курортът е и подходяща отправна точка и за пътуване до Рожен, Хайдушки поляни, Смолянските езера, Дяволския мост и Орловите скали.

Старото име на селото е Лъджа, което идва от турски и означава минерален извор. Населеното място съществува в България от 1912 г. Преименувано е на Баните с указ № 1563, обнародван на 25 юли 1972 г.

В ресторантите в селото може да опитате традиционните ястия като пататник и качамак, както и колаци или мекички за закуска.

Хотели в Баните – Къде да отседнете?

През летния сезон ви препоръчвам да посетите хотел „Кючуковата къща“, където може да се насладите на една от най-красивите гледки в селото, вкусна родопска кухня, плувен басейн, джакузи и малък басейн с минерална вода.

През зимния сезон ви препоръчвам хотел „Родопа“, където може да откриете условията за SPA почивка в планината.

Ако имате други въпроси за местността, може да ми пишете на лично съобщение във Facebook страницата на блога, или на личния ми профил в Instagram.

Можете да се абонирате за бюлетина на блога, за да получавате информация директно на вашия имейл.

България Природни забележителности Родопите

1 Comment Вашият коментар

  1. Страхотно място в Родопите. Очарована съм от гледката,има изворна и минерална вода на центъра всеки може да си налее каквато пожелае.Отдседнали сме в хотел Родопи. Стаите са прилични,кухнята също. Доволни сме от обслужването.

    Харесвам

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

%d блогъра харесват това: