Баните – райско кътче в сърцето на Родопите

Община Баните е разположена в североизточната част на Смолянска област и заема част от централния дял на Средните Родопи. Намира се на 262 километра от София и 106 километра от Пловдив. Територията на общината е 313 кв.км, с надморска височина в границата от 450 до 2001 м. Климатът се характеризира с умерено прохладно лято и умерено студена, слънчева зима. Препоръчвам ви да не се доверявате на прогнозата и винаги да си имате малко по-дебели дрехи за всеки случай, защото макар и да не е разположено много високо, през нощта е доста хладно.
Село Баните е известно с наличието на лековита минерална вода. Температурата ѝ при извиране е 43°C и се твърди, че е уникална по състав за страната ни. В центъра на самото село е открит минерален извор, който датира още от римската епоха. На място има балнеосанаториален комплекс, който привлича нуждаещи се от рехабилитация родни и чуждестранни туристи.
На 5 и 6 май ежегодно се провежда „Празник на община Баните и минералната вода“. А през лятото почти всеки уикенд има фолклорна програма и различни забавления, организирани за местните и туристите.

Забележителности около Баните
Освен прекрасни условия за балнеолечение в Баните има и много красиви места, които си струва да посетите.
Най-високата точка в общината е връх „Свобода“, където Момчил войвода и Енихан баба събират десетки туристи. Освен на чист въздух и спокойствие, там може да се насладите на страхотна гледка и семеен пикник.
Наскоро реновирана и освежена е и „Загражденската екопътека„. Тя е кръгова и е дълга 13 километра. Отличава се с най-голям брой съоръжения за преминаване на трудни участъци. Има редица мостчета, чудни речни пейзажи и водопади, на които можете да се насладите.
Маркирани са и редица пешеходни туристически маршрути – Давидково – хижа „Свобода“, Гълъбово – „Дяволския мост”, Баните – „Самотното дърво“.
На 6 километра от Баните се намира Римският мост, изграден над река Малка Арда, който се намира в края на едноименното село. Той е напълно използваем и наподобява Дяволският мост, който е изграден над река Арда.
От центъра на селото може да поемете и към местността Самотното дърво, от която се разкрива чудесна панорамна гледка. Заслужава си да бъде видяна!
“Оряховските водопади” пък е най-новата екопътека в община Баните. Началото ѝ започва под църквата в с. Баните. Там ще намерите указателна табела с посока, както и синьо-бяла маркировка. Преходът е лек и приятен, подходящ за малки и големи.

Курортът е и подходяща отправна точка и за пътуване до Рожен, Хайдушки поляни, Смолянските езера, Дяволския мост и Орловите скали.
Старото име на селото е Лъджа, което идва от турски и означава минерален извор. Населеното място съществува в България от 1912 г. Преименувано е на Баните с указ № 1563, обнародван на 25 юли 1972 г.
В ресторантите в селото може да опитате традиционните ястия като пататник и качамак, както и колаци или мекички за закуска.
Хотели в Баните – Къде да отседнете?
През летния сезон ви препоръчвам да посетите хотел „Кючуковата къща“, където може да се насладите на една от най-красивите гледки в селото, вкусна родопска кухня, плувен басейн, джакузи и малък басейн с минерална вода.
През зимния сезон ви препоръчвам хотел „Родопа“, където може да откриете условията за SPA почивка в планината.
Ако имате други въпроси за местността, може да ми пишете на лично съобщение във Facebook страницата на блога, или на личния ми профил в Instagram.
Можете да се абонирате за бюлетина на блога, за да получавате информация директно на вашия имейл.
България Природни забележителности Родопите Родопите баните българия забележителности минерална вода планина пътуване съвети
Страхотно място в Родопите. Очарована съм от гледката,има изворна и минерална вода на центъра всеки може да си налее каквато пожелае.Отдседнали сме в хотел Родопи. Стаите са прилични,кухнята също. Доволни сме от обслужването.
ХаресвамХаресвам