Средновековна крепост Овеч – история от траките до ХVІІ век

Овеч е средновековна крепост, намираща се източно от днешния град Провадия. Разположена е върху плато над града, носещо името „Калето“. Крепостта е изградена от византийците през IV в., но е доказано тракийското присъствие още преди тяхната намеса. Тя функционира от ІІІ век до първите десетилетия на VІІ век и след това от Х–ХІ до края на ХVІІ век.
Крепостта има три входа, като източният е запазен в оригиналния си вариант. В каменното укрепление на крепостта могат да бъдат разгледани още говорещият кладенец, дълбок 79 метра, митрополитската църква, рицарският затвор, кулата с дяволската пътечка и Калугерските дупки.
Как се стига?

Крепост Овеч се намира близо до Провадия, на 53 километра от град Варна. До нея може да стигнете чрез трите ѝ входа:
Локацията в Google maps ще ви отведе до северния вход, където има малък паркинг и именно от него започва мостовото съоръжение, което е отличително за крепостта.
Източният вход също е удобен, ако сте с автомобил. Той е запазен в оригиналния си вид с изсечени в скалата стълби.
До западния вход се стига посредством 111 стълби, разположени в спираловидно стълбище, а преди него се минава през кратка екопътека.
История

През вековете крепостта е имала няколко различни имена. Най-старото е византийско Проват. Българите я наричат Овеч, а турците Таш Хисар, което в превод значи каменна крепост. В историческите хроники от XII в. на арабския пътешественик Ал Идриси крепостта се споменава и с името Бурфанто.
Крепостта е населявана последователно от траки, римляни, византийци, българи, турци. Името ѝ е свързано с управлението на цар Ивайло (1277г–1280г), с похода на граф Амедей VІ Савойски (1366г) и похода на полско-унгарския крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) (1444г).
През ХІІ–ХІV крепостта е военен, религиозен, икономически и административен център на региона и това се счита за най-силния ѝ период.
Легенда за отбраната на крепостта

Една от легендите разказва за отбраната на крепостта. Според нея черкезите с месеци обсаждали Овеч, но местните жители изградили желязна защитна система и огньове съобщавали, ако се появи враг. Веднага след като се появял сигналът за бедствие, всички влизали в крепостта и вдигали подвижния мост, който свързвал платото с околността.
В дълбоките карстови пещери имало огромни запаси с жито, а прочутият кладенец снабдявал обсадените с прясна вода. Според преданията той можел да се ползва и като авариен изход.
Твърди се, че преди време в отвора на кладенеца пуснали оцветена юрдечка и след два дни тя изплувала в Петров дол, което е на 12 километра от крепостта.
Такса и работно време
Работното време на крепостта е от 9:00 ч. до 18:00 ч. Входната такса за възрастни е 4.00 лева, а за учащи и пенсионери – 2.00 лева.
Ако имате други въпроси, може да ми пишете на лично съобщение във Facebook страницата на блога, или на личния ми профил в Instagram.
Можете да се абонирате за бюлетина на блога, за да получавате информация директно на вашия имейл.
Исторически забележителности Исторически забележителности близо до варна българия византийска крепост забележителности история крепост овеч овеч провадия пътуване разходка римляни средновековна съвети траки